خاویار و نحوه مصرف, ماهی خاویاری

نحوه مصرف انواع خاویار

مصرف خاویار

چه خوراکی‌هایی همراه خاویار بخوریم؟

ترکیباتی که همراه با خاویار مصرف می‌شوند بسته به ذائقه افراد و فرهنگ تغذیه مناطق مختلف متفاوت است. اما نحوه مصرف انواع خاویار چگونه است؟

 

بلينى، نان هاى تست مثلثى سايز كوچك و نان هاى ساده و مسطح اولين و در دسترس‌ترين آپشن‌ها براى تست مزه خاويار مى‌باشند. كره آب شده، پيازچه خرد شده، تخم پخته رنده شده(سفيده و زرده به صورت مجزا )، خامه ترش، خامه تازه و برش هاى ليمو تركيباتى هستند كه مى توان همراه خاويار مصرف شوند. يك نمونه ديگر از تركيبات همراه با خاويار به اين صورت مى تواند باشد: پياز قرمز را به صورت ديسكى حلقه نموده و مقدارى شويد تازه را به آن اضافه كرده و به همراه خامه ترش خانگى به صورت يك لايه روى بلينى قرار داده و نهايتا خاويار را اضافه كنيد پوره سیب زمینی و سالمون دودی از ترکیبات دیگری هستند که در کنار خاویار سرو می شوند برای مثال سطح نان تست را با پوره سیب زمینی یا سالمون دودی پوشانده و خاویار را برروی آن قرار می‌دهند.

خاويارهاى گريد A كه از لحاظ سايز طعم و مزه نسبت به انواع ديگر قوى‌تر مى‌باشند معمولا تنها و بدون تركيبات همراه مصرف مى‌شوند.

 

نحوه مصرف خاویار بلوگا

ماهى خاويارى بلوگا با نام علمى هوسو هوسو كه در ليست ماهيان در خطر انقراض درياى خزر مى‌باشد از بزرگترين گونه‌هاى ماهيان خاويار مى‌باشد.

خاویار استحصال شده از اين ماهى داراى سايز درشت بوده و در فرم تجارى با نام هاى امپريال، امپریال سلکشن و خاويار بلوگاى معمولى تقسيم بندى مى‌شود طيف رنگى اين خاويار نيز از خاكسترى روشن تا تيره تقسيم بندى مى‌شود. قسمتى قابل توجهى از لذت خوردن خاويار بلوگا مربوط به بافت آن مى‌باشد، دانه هاى خاويار به خاطر ظرافت خاصى كه دارند در دهان تركيده و طعم آن را در دهان مى‌پراكنند. قرار دادن خاويار بلوگا بر روى تست هاى كره‌اى يا نان سفيد با برش‌هاى حلقوى و كراكرها از روش‌هاى متداول سرو آن مى‌باشد. چاشنى‌هاى سنتى مانند خامه تازه، خامه ترش، موسير با برش هاى ليمو و پياز قرمز نيز براى افزايش طعم خاويار بلوگا استفاده مى‌شوند.

 

نحوه مصرف خاویار آسترا

نام تجارى خاويار استحصال شده از ماهى قره برون( Acipenser persicus ) و چالباش( Acipenser guldenstadtii ) است. آسترا خاويار كلاسيك با سايز متوسط بوده و بر اساس اندازه دانه، رنگ و قوام به نام‌هاى آسترا، امپريال آسترا و امپريال سكشن آسترا رده بندى مى‌شود. تنوع رنگى آسترا نسبتا گسترده‌تر از انواع ديگر خاويار مى‌باشد و سياه ذغالى، دودى قهوه‌اي تيره تا قهوه‌اي روشن، طلايى و زيتوني طيف‌هاى رنگى متنوعى هستند كه در اين نوع خاويار وجود دارد. خاويار آسترا به عنوان خاويارى خوش طعم و محبوب در سراسر جهان شناخته شده است. خاويار ايرانى آسترا خاويارى بسيار ظريف كه به خاطر طعم خاص آن  مورد علاقه بسيارى سرآشپز‌هاى معروف جهان مى‌باشد.

در روش‌هاى سنتى براى تقويت كردن طعم خاويار آسترا آن را با ماهى و ساير غذاهاى دريايى سرو مى كنند. رابرت تامسون يكى از سرآشپز‌هاى معروف جهان خاويار را بر روى بلينى همراه با ماهى باس مرينيت شده با ليموى تازه و يا به صورت كاناپه و سالمون مرينيت شده با چاشنى‌ها سرو مى‌كند.

 

طعم انواع خاویار

توصيف طعم خاويار كار ساده‌اى نيست. برداشت شخصى افراد از طعم خاويار متفاوت است. بنابراين هيچ توضيح مبسوطى نمى‌تواند طعم واقعى خاويار را به حق بيان كند. و از انجايى كه انواع خاويار از يك ماهى به ماهى ديگر مشابه نيست تشخيص اين كه چطور وارياسيون‌هاى مختلف طعم‌ها با هم مقايسه شود پيچيده‌تر مى‌شود هر چه خاويارهاى بيشترى رو تست كنيد فهم تفاوت‌هاى جزيى بين انواع خاويار را بهتر درك كرده و راحت‌تر مى‌توانيد تصميم بگيريد كدام نوع خاويار مورد علاقه شما مى باشد.

اما در مجموع طیف طعمی خاویارها باید طعمی از طعم‌های زیر یا ترکیبی از این طعم‌ها باشد که شامل طعم شیری، طعم کره‌ای،  گردویی و خامه‌ای است  و نباید هیچ گونه طعم ماهی و یا لجنی و یا بوی گازوئیلی را داشته باشد.

همراه طعم‌های بالا باید طعم شوری دلپذیری را نیز در دهان خود حس کنید.

 

خاویار، یک خوراکی اشتها آور

پيش غذاها معمولا وعده‌هاى غذايى كوچكى هستند كه قبل از غذاى اصلى سرو مى‌شوند. خاويار يكى از گزينه‌هايى است كه استفاده گسترده‌اى در تهيه پيش غذا دارد. براى مثال تركيب خيار و خاويار با كالرى پايين، كتو و عارى از گلوتن كه به عنوان پيش غذاى اشتهااور براى موقعيت‌هاى خاص تهيه مى‌شود.

خيارهاى ايرانى مناسب(بدون دان و كمى درشت ) را به طور حلقوى برش داده و كرم خامه تازه به هر برش اضافه نموده(خامه ترش طعم ملايم ترى دارد و مى تواند جايگزين شود ) و سپس با يك قاشق چاى خورى خاويار روى آن قرار داده مى‌شود.

 

مصرف خاویار در دوران بارداری

خاويار ماده غذايى داراى پروتئين منبع مناسبى از امگا سه و اسيدهاى چرب و همين طور مواد معدنى ضرورى مانند فسفر و سلنيوم مى‌باشد همچنين خاويار غنى از ويتامين‌هاى C ،B12 ريبوفلاوين مى‌باشد كه آن را به ماده مغذى در دوران باردارى براى مادر و جنين تبديل كرده است.

ضمن اين كه غذاهاى خاص مانند خاويار در طول باردارى مى‌توانند همچنان در منو غذاها حضور داشته باشند اما نكاتى را بايد در مورد مصرف خاويار در دوران باردارى مورد توجه قرار داد. از آنجايى كه خاويار در دسته ماهى‌ها و صدف‌ها قرار نمى‌گيرد ممكن است اين سوال را ايجاد نمايد كه آيا در طول باردارى مى توان خاويار مصرف نمود يا خير.

خاويار در صورت پاستوريزه بودن و نگهدارى در شرايط دمايى مناسب براى مصرف در دوران باردارى محدوديتى ندارد. بهتر است كه در دوران باردارى از مصرف خاويار خام و غير پاستوريزه پرهيز شود. به علت كاهش عملكرد سيستم ايمنى در دوران باردارى حساسيت به عوامل محيطى افزايش مى‌يابد. از آنجا كه خاويار اغلب به صورت خام مصرف مى‌شود كه روش سنتى مصرف آن مى‌باشد و تمام محصولات خام ممكن است براى افراد باردار مخاطراتى به همراه داشته باشد.

مطالعات زيادى در اسكانديناوى و ژاپن بر روى خاويار انجام شده است به ويژه در مورد امنيت غذايى آنها در حالت‌هاى خام پخته شده پاستوريزه و نمك سود شده و ذخيره شده. كه اطلاعات مفيدى از بررسى اين داده‌ها در مورد مصرف خاويار در دوران باردارى به دست مى‌آيد.

اين مطالعات نشان داده‌اند كه 9.5 درصد از محصولات خام دريايى ممكن است الودگى هاى ليستريايى داشته باشند. بنابراين توصيه مى شود در اين دوران خاويار به صورت تازه و ترجيحا پاستوريزه يا طبخ شده مصرف شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *