خاویار و نحوه مصرف, ماهی خاویاری

فواید خاویار در دوران بارداری

خاویار برای بارداری

خاویار از جمله فراورده های دریایی می‌باشد که خواص مفید فراوانی دارد و می‌تواند به عنوان منبع غذایی ارزشمندی در دوران بارداری استفاده شود و قسمتی از نیازهای مادر و جنین به مواد مغذی را تامین نماید. که در این مقاله قرار است به فواید خاویار در دوران بارداری اطلاعات بهتر و مفیدتری بدست بیاوریم.

ارزش غذایی خاویار به ازای ۱۰۰ گرم :

  • چربی کل ۲۰ گرم
  • چربی اشباع ۳.۳۳ گرم
  • کلسترول ۶۳۳ میلی گرم
  • سدیم۱۶۶۷ میلی گرم
  • ویتامین آ ۶۶۷ IU
  • کلسیم۱۳۳ میلی گرم
  • آهن۹.۶ میلی گرم قند
  • صفر پروتئین ٢٠ گرم

پروتیین خاویار

در دوران بارداري سوخت و ساز کل پروتئین بدن افزایش می‌یابد و مقداري از پروتئین صرف رشد و نمو جنین، تشکیل جفت، خون، مایع آمنیوتیک و حفظ بافتهاي بدن مادر در این دوران می شود.

بر اساس مقدار توصیه شده روزانه پروتئین مورد نیاز در دوران بارداري 15 گرم و در شیردهی 20 گرم بیش از مقادیر توصیه شده براي زنان قبل از بارداري می‌باشد. در بارداري هاي چند قلو نیاز به پروتئین بیش از مقدار فوق خواهد بود.

خاویار به عنوان منبع پروتیین دارای اسید آمینه‌های ضروری جهت رشد برای جنین ومادر مفید می‌باشد. خاویار به عنوان ماده عذایی سالم و مغذی می‌تواند قسمتی از نیاز های مادر و جنین به پروتیین را نامین نماید.

 

ويتامين B12

با توجه به نقش ویتامین ب در عملکرد سیستم عصبی، تقسیم سلولی و خون سازي، نیاز به آن در دوران بارداري اندکی افزایش می‌يابد. خاویار منبع غنی از ویتامین‌های خانواده ب می‌باشد. با مصرف خاویار در دوران بارداری نیاز بدن به ویتامین‌های ضروری جهت تنظیم عملکرد سیستم عصبی فراهم می‌گردد. همچنین خاویار دارای ترکیبی به نام سلنیم می‌باشد که در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی نقش موثری دارد.

 

اسیدهای چرب

چربی منبع بزرگ انرژي براي بدن است و به جذب ویتامین‌هاي محلول در چربی و کارتنوئیدها کمک می کند.

در مغز در حال تکامل جنین و شیرخوار (طی 2 سال اول زندگی) به مقدار زیادي DHA ) دوکوزا هگزانوئید اسید) یا ماده اولیه اسید چرب امگا 3 تجمع می‌یابد.

در زمان بارداري درصورت داشتن رژیم غذایی حاوي امگا3 و امگا 6 مانند خاویار نیازي به مصرف اضافه این دو اسید چرب به شکل مکمل نیست. خاویار منبع بی مثال از اسیدهای چرب امگا سه طبیعی بوده که کمتر ماده غذایی طبیعی دارای چنین ویژگی می‌باشد.

 

ویتامین آ

در دوران بارداري و شیردهی به علت نیاز جنین و نوزاد به ویتامین A، مقدار مصرف این ویتامین باید افزایش یابد. بارداري هاي مکرر و با فاصله کم، موجب کاهش ذخایر ویتامین A بدن خانم ها و در نهایت کاهش ذخایر این ویتامین در شیرخوار به ویژه در شش ماهه اول زندگی می‌شود.

بنابراین توصیه می شود خانم هاي باردار در برنامه غذایی روزانه خود حتماً از منابع غذایی ویتامین A استفاده نمایند.

میزان افزایش نیاز مادران باردار به این ویتامین حدود 70 میکرو گرم رتینول در روز است. (در شرایط عادي 700 میکرو گرم رتینول) page32image7168 770 میکرو گرم رتینو ل مورد نیاز است. این مقدار ویتامین آ به راحتی در صد گرم خاویار وجود دارد .

 

آهن

وجود آهن براي تولید گلبول هاي قرمز خون، افزایش هموگلوبین، رشد و نمو و تامین ذخایر کبدي جنین ضروري است. بنابراین نیاز به آهن در دوران بارداري تا حد دو برابر افزایش می‌یابد .لذا در کنار مکمل های غذایی مصرف خاویارنیز به تامین این میزان آهن کمک می کند.

 

خواص خاویار برای جنین

شاید هیچ مرحله‌اي از زندگی انسان مانند دوران جنینی و پس از آن یعنی دوران شیر خوارگی پر مخاطره نباشد. رشد سریع جنین او را از یک گرم در 8 هفتگی به 3200 گرم در هفته 40 می‌رساند و از هفته سه جنینی در هر دقیقه 250 هزار سلول مغزي تکثیر پیدا می‌کند.

خاویار به عنوان منبع طبیعی خوبی از پروتیین با تنوع اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب امگا سه DHA AND EPA وینامین ها و مواد معدنی می تواند نقش مهمی در رشد جنین داشته باشد.

 

 

روش مصرف خاویار در دوران بارداری

خاویار تخم فرآوری شده ماهی های خاویاری می‌باشد که منبع سرشاری از مواد مغذی و یتامین و مواد معدنی است.

خاویار به ویژه از نظر ویتامین ب 12 بسیار غنی بوده که به حفظ سلامت سیستم عصبی و ساخته شدن گلبول‌های قرمز در مادران باردار کمک می‌کند.

امگا 3 موجود در خاویار به تنظیم فشار خون کمک کرده و احتمال تشکیل لخته را کاهش می‌دهد. خاویار از نظر کلسیم و فسفر نیز غنی بوده که هر دو ماده معدنی به تشکیل استخوان بندی متاسب در جنین کمک می‌کنند.

.با وجود تمام خواص مفیدی که خاویار برای جنین و مادران باردار دارد ضروری می‌باشد که حتما از خاویار پاستوریزه در این دوران استفاده شود تا احتمال هر گونه آلودگی با عفونت‌هایی مانند لیستریا از بین برود. لیستریوزیز عفونتی ست که در محصولات پاستوریزه از بین می‌رود.

مصرف خاویار در تمام دوران بارداری ایمن است اگر پاستوریزه مصرف شود و در دمای مناسب نگهداری گردد (در یخچال همراه با پک یخ). در دوران بارداری بهتر است از مصرف فراورده‌های غذایی خام و غیر پاستوریزه خودداری گردد.

 

برای تهیه خاویار اصل و با کیفیت بالا میتوانید به سایت خاویار کالچر مراجعه کنید و همچنین از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02188652010
تلفن همراه: 09123205724
فکس: 88652113(021)

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *