قیمت خاویار, ماهی خاویاری

قیمت خاویار

قیمت خاویار

قیمت خاویار

قیمت گذاری خاويار در دو بازار رقابتی و غیر رقابتی قابل بررسی است. نظریه استاندارد شکل گیری قیمت خاويار در مورد بازار رقابتی صرف صادق است و بیان میکند؛ قیمت خاويار از تقاطع عرضه و تقاضای بازار به وجود می‌آید. بنابراین هیچ نشانی از تاثیر عرضه کننده بر قیمت‌ها نداریم.

شرایط تعادل در بازار رقابت خاويار، عبارتند از:

  1. برابری هزینه نهایی با درآمد نهایی و سود صفر، در تعادل.
  2. قیمت دریافتی توسط فروشنده معادل درآمد نهایی و هزینه نهایی می‌باشد.

در حالی که در رقابت ناقص، در بازار خاويار قیمت بیشتر از درآمد نهایی و هزینه‌ی نهایی است.

نظریه جدید تجارت و اقتصاد در دنیای واقعی بر پایه ناهمگنی‌ها استوار است و تجارت خاويار در بازار رقابت ناقص و انحصاری انجام می‌شود ساختار رفتار قیمت‌گذاری غیر رقابتی توسط کروگمن تبیین شد و به نام رفتار قیمت گذاری برای بازار (PTM) شناخته شده است. رفتار PTM بر نرخ ارزی که از تبعیض قیمت ناشی می‌شود، دلالت دارد.

در شرایط غیررقابتی، بنگاه‌های صادر کننده در تعیین قیمت نقش دارند و با تغییر نرخ ارز، قیمت صادرات برحسب پول کشور خارجی، تغییر می‌یابد.

در کشورهایی که بازار خاويار رقابتی و باکشش(بازار خاویار امارات، آلمان و بلژیک ) است؛ صادرکنندگان به شناسایی رفتار دیگر رقیبان و کاهش قیمت صادرات با توجه به کشش تقاضای بازارهای یاد شده مى‌پردازند.

با توجه به اینکه بازارهای یاد شده رقابتی و باکشش است؛ صادرکنندگان ایرانی برای اینکه از صحنه رقابت جهانی کنار گذاشته نشوند باید به قیمت و کیفیت محصولات مشابه خود در بازارهای خاویار امارات، آلمان و بلژیک توجه کنند تا در صورت نیاز با بالا بردن کیفیت (به عنوان مثال با انجام بسته بندی‌های خریدار پسندانه) و کاهش قیمت بپردازند.

قیمت هر کیلو خاویار

خاويار يكي ازمهمترين محصولات صادراتي دربخش شـيلات كـشور بـه شـمار مـي آيـد

قيمت هر كيلو خاويار  بسته به نوع ماهى مى تواند به طور كلى در فاكتورهای زير قرار گيرد:

نوع ماهى(در دسترس بودن و يا كمياب بودن گونه ماهى خاويارى) به طور مستقيم بر روى قيمت خاويار تاثير مى‌گذارد.

زمان لازم جهت رسيدن به بلوغ و توليد تخم بسيار مهم است. هر چه سن بلوغ ماهى خاويارى بالاتر باشد هزينه‌هاى توليد افزايش يافته و بالطبع قيمت خاويار تحت تاثير قرار مى‌گيرد.

پروسه صيد و فراورى خاويار يكى از قسمت‌هاى پر هزينه در مراحل انتهايى استحصال خاويار مى‌باشد كه علاوه بر كارگاه و تسهيلات مورد نياز جهت استحصال به نيروى انسانى كار آزموده نيز نيازمند است.

 گريد و درجه بندى خاويار از مهم‌ترين عوامل تاثيرگذار بر قيمت خاويار مى‌باشد انواع مختلف خاويار بر حسب سايز دان، رنگ، قوام و كيفيت پوسته طعم و عطر دان به گريدهاى مختلفى تقسيم مى‌شوند.

عرضه و تقاضا بسیار تاثیر گذار است، قيمت خاويار نيز مانند ساير محصولات با ارزش تحت تاثير بازار عرضه و تقاضا متغير مى‌باشد، محبوبيت خاويار در يك منطقه ارزش آن را بالا مى‌برد. خاويار بومى مناطق خاصى از جهان مى‌باشد و درياى كاسپين يكى از شناخته‌ترين زيستگاه‌هاى خاويار است. خاويار اين منطقه از ارزش بالايى برخوردار مى‌باشد.

واضح و مبرهن است كه تعميم دادن فراگير نمى‌باشد و نمى‌توان تمام المان‌هاى هزينه در هر نوع خاويار را از منابع در دسترس در سراسر جهان منحصر و محدود نمود.

اما تحليل هزينه‌ها در آيتم ذكر شده مى‌توان به ديد گسترده‌ترى رسيد كه تگ قيمت خاويار چگونه تعيين مى‌گردد. اين موضوع كه تمام هزينه‌ها را توليد‌كننده ماهى خاويارى متحمل مى‌گردد به كمياب بودن خاويار و هزينه‌هاى فراورى مرتبط با آن است. تمام فاكتورهاى ذكر شده مى‌تواند با نگاه اقتصادى عميق‌ترى بررسى گردد.

قیمت خاویار در ایران

خاویار به عنوان مهمترین و عمده‌تـرین محـصول ماهیان خاویـاري مـورد توجـه در تجـارت جهـانی است. با توجه بـه ارزش بـالاي خاویـار و افـزایش قیمتی که هر سـاله بـراي ایـن محـصول در بـازار بوجود می‌آید درآمدزایی عمده‌اى براي کـشورهاي درگیر تجارت خاويار از جمله ايران ایجاد کرده است.

عواملی همچون

  • کاهش صید ماهیان خاویاري و صادرات خاویار در دریاي خزر
  • افزایش جمعیت در دنیا
  • رشد اقتصادي در کشورهاي توسعه یافته و در حال توسعه
  • افزایش قدرت خرید و افزایش درآمد در کشورهاي در حال توسعه در آسیاي جنوب شرقی، خاورمیانه، آفریقا، آمریکاي جنوبی، اروپاي شرقی و …
  • افزایش پروازهاي خطوط هوایی
  • افزایش رویکرد مردم به مصرف غذا در رستوران‌ها و بیرون از منزل

چشم انداز مثبتی را براي افزایش تقاضاي خاویار و ماهیان خاویاري نشان مى‌دهد طرح های ترویجی جهت گسترش مزارع پرورش ماهی خاویاری در ایران رو به افزایش است. قیمت خاویار در ایران نیز علاوه بر هزینه‌های تولید تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی کشور قرار می‌گیرد.

با کنترل قیمت نهاده‌های دام مانند خوراک و تسهیل شرایط پرورش برای تولید کننده داخلی و همچنین تنظیم قیمت خاویار ماهیان خاویاري در بازارهاي داخلی، بخصوص در رستوران‌ها، هتل‌ها و … در شمال کشور، تهران و مراکز استان‌هاي بزرگ با برنامه‌ریزي میتوان یک بازار مطمئن را پیش‌بینی و برنامه‌ریزي کرد.

قیمت خاویار در ایران نیز متاثر از قیمت جهانی خود می‌باشد و در برهه‌ای از زمان قیمت پایین‌تری نسبت به قیمت رقبای خود در جهان را داشته و همین امر باعث شده که این محصول در بازار صادراتی محبوبت بیشتری پیدا کند اما همانگونه که می‌داند خاویار بلوگا ایرانی جایگاه ویژه‌‌ای در بازارهای جهانی دارد.

قیمت خاویارها از ارزان‌ترین آن که بری است که معادل قیمت هر 50 گرم آن حدود 1.150.000 تومان که معادل قیمت کیلویی 23.000.000 تومان در بازار داخلی ایران به فروش می‌رسد.

بعد از آن خاویار بلوگا است که 50 گرمی آن از 1.950.000 تومان می‌باشد که قیمت کیلوی آن 39.000.000 تومان در بازار موجود می‌باشد.

و خاویار الماس که یکی از گران بهاترین نوع خاویار است قیمت آن در بازار داخلی به ازاء 50 گرمی 2.700.000 تومان که هر کیلوی آن معادل 54.000.000 می‌باشد.

قیمت خاویار طلایی یکی از مهترین پرسش‌های عزیزان بایت خرید خاویار طلایی، خاویار طلایی یکی از خاص‌ترین و منحصر به فردترین خاویارهای جهان است به گونه‌ای که از خاویار الماس نادرتر می‌باشد و این خاویار از خاویار آسترا استحصال می‌گردد و در صورت وجود قیمت آن معادل 200.000.000تومان می‌باشد.

قیمت خاویار

قیمت خاویار در ایران

براي تعيين هزينه‌هاي توليد خاويار در ايران، سهم عوامل مهم هزينه و قيمت تمام شده هر كيلو خاويار در ايران و ارايه راهكارهاي افزايش بهره‌وري مراكز پرورش ماهي خاوياري و استحصال خاويار به تحقيقات گسترده‌اى نياز مى‌باشد.

براي تعيين هزينه‌هاي توليد، سهم عوامل مهم هزينه و قيمت تمام شده هر كيلو خاويار تيمي متشكل از كارشناسان مرتبط با مديريت پرورش ماهيان خاويارى بايد با نگاهی اقتصادی در مراحل مختلف پرورش در سال‌هاى مختلف ضمن برآورده ميزان تورم سالانه كليه هزينه‌ها را بررسى نمايند تا بتوانند قيمت واقعی خاويار را عرضه نمايند.

مراکز عرضه خاویار در ایران با ظهور اینترنت از حالت سنتی خود تغییر کرد و بیشتر در بستر دیجیتال قابل بررسی است یکی از مراکز فروش خاویار سایت دیجی‌کالا می‌باشد. قیمت خاویار دیجی‌کالا نیز همانند قیمت فروش کالچر می‌باشد.

اما لازم به توضیح است که فروشگاه کالچر به صورت تخصصی و با مشاورینی که هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز در خدمت مشتریان هستند آماده ارائه خدمات می‌باشد و نکته دیگر در بحث فروش خاویار در دیجی‌کالا این است که امکان ارسال به شهرستان‌ها برای این کالای خاص وجود ندارد.

قیمت خاویار اصل امروز در بازار ایران به ازاء 50 گرم مابین 1.150.000 تومان تا 2.700.000 تومان بسته به نوع خاویار متغییر است.

قیمت خاویار دیجی‌کالا و خاویار که کالچر به این سایت فروش تحویل می‌دهد هماهنگ و همگام آن است.

خاویار اصل ایرانی کالچر را خریداران می‌توانند هم از سایت تخصصی فروش خود مجمع کالچر تهیه نمایند و همراه خرید بسته بندی مناسب را تحویل بگیرند و در صورت مشاهده کالا از نزدیک از شوروم این مجموعه در شهر تهران بازدید کنند و یا از طریق تلفن مشاوره‌های پیش از خرید را انجام بدهند.

قیمت خاویار

قیمت خاویار در ترکيه

منطقه درياى سياه در تركيه به عنوان يكى ديگر از زيست گاه‌هاى ماهى خاويارى و توليد خاويار اهميت دارد. سواحل درياى سياه در تركيه حدود ١٦٨٥ كيلومتر طول داشته و تعدادى از ماهيان خاويارى نيز بومى اين دريا مى‌باشند كه از ميان آنها يه گونه Huso huso,  Acipenser stellatus, Acipenser gueldensteatdii شناخته شده مى‌باشد.

در اين منطقه نيز بسيارى از گونه‌ها به علت صيد بى‌رويه افزايش آلاينده‌هاى آب و سد سازى و از بين رفتن مسير‌هاى تخم‌گذارى در حال انقراض مى‌باشد صنعت پرورش ماهيان خاويارى در تركيه رو به توسعه بوده كه در جهت محافظت از گونه‌هاى طبيعى در سراسر جهان مى‌باشد.

قیمت کمی خاویار در بازارهای جهانی در بخش خرده فروشی با توجه به قوانین گمرکی و توان اقتصادی کشور ها متغییر است.

اما آنچه از بازار فروش خاویار در ترکیه استنباط می‌گردد قیمت خاویارها بسته به نوع آن از 800 یورو تا 2.700 یورو می‌باشد.

لازم به ذکر است تفاوت قیمت‌ها بسته به نوع خاویار و کیفیت آن خاویار قابل مقایسه و بررسی است.

 

قیمت خاویار در اروپا

بر اساس امار تجارى گزارش شده توسط كشورها به سايتس اتحاديه اروپا، امريكا و سوييس بزرگترين وارد كنندگان خاويار مى‌باشند كه شامل واردات ٨١ درصد از خاويار در تجارت قانونى بين المللى بين سال‌هاى ١٩٩٨ و ٢٠٠٦ مى‌باشد.

از كشورهاى اعضاى اتحاديه اروپا، آلمان و فرانسه بزرگترين واردكنندگان خاويار بوده‌اند كه علاوه بر نقش آن‌ها در مصرف خاويار نقاط ترانزيت مهمى نيز براى خاويار بوده‌اند كه به طور مجدد خاويار را به ساير كشورها صادر مى‌نمايند(حدود ٥٠ درصد از خاويارى كه وارد مى‌نمايند).

بيشترين خاويارى كه وارد كشورهاى اتحاديه اروپا و سوييس مى گردد از ايران و روسيه مى‌باشد كه در زمينه توليد خاويار در جهان داراى نام مى‌باشند. از ديگر كشورهاى صادر كننده خاوياربه اتحاديه اروپا قزاقستان چين و اذربايجان مى‌باشد.

قیمت خاویار در اروپا همچون بازارهای دیگر کشورها نیز به قوانین و درصدهای مالیاتی اروپا نیز متغییر است اما آنچه از بازارهای اروپا می‌توان استنباط کرد قیمت خاویار در بازارهای اروپا نیز قیمت‌های از 600 یورو به ازائ هر کیلو گو تا 4000 یورو در هر کیلوگرم در بازار کلی فروشی و در بازار خرده فروشی برخی از انواع خاویار تا فیمت هر کیلو 10.000 یورو نیز بر برخی انواع بلوگا می‌توان دریافت کرد.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *