قیمت خاویار, ماهی خاویاری

فرق اشپل و خاویار چیست؟

فرق اشپل و خاویار چیست؟

تفاوت قیمت اشپل و خاویار چقدر است؟

اشپل ماهی به تخم ماهی‌هاى دریایی قبل از هر گونه فراورى گفته مى‌شود هر چند خاويار نيز به تخم تمام جانوران دريايى بعد از فراورى گفته مى‌شود اما مصطلح است كه خاويار تخم گونه تاسماهيان است. در زبان عاميانه اشپل مانند خاویار نمی‌باشد.

اشپل در آشپزی منطقه شمال ايران بسیار کاربردى و محبوب است و همچنین قیمت آن کمتر از خاویار می‌باشد. اشپل در استان‌های گیلان، مازندران و قسمت دیگر شمال کشور به عنوان پيش غذا مصرف می‌شود و در آشپزی از آن به طور قابل توجهی استفاده می‌گردد.

خاویار تاس ماهيان از لحاظ رنگ تنوع رنگى آن گونه به گونه و از يک ماهى به ماهى ديگر متفاوت می‌باشند. ارزش غذایی خاویار ميزان پروتين اسيد‌هاى چرب و ساير فاكتور از  اشپل متفاوت بوده و قیمت خاویار به مقدار قابل توجهی از قیمت اشپل بیشتر می‌باشد.

تفاوت اشپل و خاویار چیست؟

اشپل در لغت نامه دهخدا به لغت اهالى گيل تخم ماهى است چون آن را از شكم ماهى برارند و گيلانيان همگى به رغبت آن را خورش كنند.

در گويش شمال ايران اشپل به تخم فراورى نشده ماهى گفته مى‌شود. اشپل ماهى در طبع غذاهاى متعددى در شمال ايران به كار میرود. به طور عاميانه اشپل را مردم اين منطقه به تخم ماهيان درياى خزر مانند ماهى سفيد اطلاق مى‌كنند.

خاويار تخم فراورى شده آبزيان مى‌باشد كه شناخته شده‌ترين آنها تاسماهيان مى‌باشند. از لحاظ رنگ و سایز نیز اشپل وخاویار متفاوت می‌باشتد. دان خاویار در طیف رنگی سیاه قهوه‌ای زیتونی و طلایی حاوی شیره‌ای کرم رنگ است.

 

تشخیص خاویار اصل با تقلبی

تشخیص خاویار اصل با تقلبی

اولين قدم براى تشخيص خاويار اوريجينال از خاويار تقلبى نگاه كردن دقيق ظاهر خاويار است. دقت كنيم كه نبايد هيچ پلاكى روى خاويار باشد و مايعى نبايد در ظرف محتوى خاويار جمع شده باشد. خاويار در ظرف نبايد به صورت توده درامده يا دان‍‌ها به يكديگر چسبيده باشد. خاويار مرغوب بوى زهم فراورده‌هاى مانده دريايى نمى‌دهد بلكه آروماى ملايم دريايى دارد. خاويار اصل در آب رنگ پس نمى‌دهد.

رنگ و سايز خاويار واقعى ويژه نوع خاص ماهى است. سايه و روشن‌ها و نقوش ابر و بادى روى سطح خاويار واقعى از نشانه‌هاى قابل تفكيک آن از خاويار تقلبى مى‌باشد. به تراكم خاويار نيز هميشه توجه كنيد اگر ظرف خاويار را مورب كنيد دان نبايد به ظرف بچسبد يا به صورت توده بماند.

طعم و مزه خاويار اصل دلپذير است طعمى كره‌اى كه گاهى با تلخى يا شيرينى بسيار ملايمى همراه است. هر گونه تغيير در اين طعم و مزه حاكى از طبيعى نبودن خاويار مى‌باشد.

وقتى خاويار را در دهان مى‌گذاريد دان‌هاى آن به راحتى بر روى زبان مى‌تركد و اين يكى از نشانه‌هاى تيپيک خاويار اصل است. دان‌هاى ژلاتينى رنگ شده يا جلبک‌هاى دريايى seaweed حالت كشسانى دارند.

دانه هاى خاويار واقعى در آب جوش حل نمى‌شوند در حالتى كه تركيبات سنتتيک تقلبى يا ژلاتين در آب به راحتى حل مى‌گردد.

 

بسته بندی ماهی خاویاری به چه صورت است؟

فراورى خاويار قبل از بسته بندى با نمک هاى food grade انجام مى‌شود.

بسته بندى ذخيره و فروش خاويار بين دماى ٢-٤ درجه انجام مى‌شود منجمد نمودن خاويار به علت تنزل كيفيت خاويار مجاز نمى‌باشد.

ظروف بسته بندى خاويار داراى ويژگى‌هاى زير مى‌باشد.

Metal tin هايى كه درون آن‌ها با لاک و ثابت پوشانده شده است.

ظروف شيشه‌اى و ساير ظروف مناست food grade.

ريپک محصولات تحت شرايط كنترل شده كه كيفيت و سيفتى محصول را به خطر نيندازد مجاز مى باشد. مخلوط نمودن خاويار گونه هاى مختلف ماهى مجاز نمى باشد.

 

برای تهیه خاویار اصل و با کیفیت بالا میتوانید به سایت فروشگاه اینترنتی خاویار کالچر مراجعه کنید و همچنین از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02188652010
تلفن همراه: 09123205724
فکس: 88652113(021)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *