سرو و نگهداری

آیا خاویارخراب می شود؟ خاویار فاسد را چگونه شناسایی کنیم؟

خاویار خراب

مواد غذایی و خوراکی ‌ها تاریخ انقضای مشخصی دارند و بعد از گذشت مدت زمانی از تولید آن ها، در صورتی که به موقع استفاده نشوند فاسد خواهند شد. این موضوع در خصوص خاویار نیز کاملاً صحت دارد. با توجه به شرایط نگهداری خاویار و نوع بسته ‌بندی، باید آن را در مدت زمان مشخصی استفاده کرد تا بتوان از خواص آن بهره‌ مند شد. اما می ‌خواهیم بدانیم خاویار خراب و فاسد دارای چه مشخصه ‌هایی است و این محصول را چگونه می‌ توان از خاویار مرغوب و تازه شناسایی کرد.

آیا خاویار خراب می ‌شود؟

نوع و شیوه نگهداری خاویار تاثیر بسیار زیادی در مدت زمان ماندگاری آن دارد. در واقع اگر شما خاویار را در شرایط مطلوب و ایده ‌آلی نگهداری کنید می ‌توانید از آن برای مدت زمان طولانی ‌تری نیز استفاده کنید. اما شرایط نامطلوب و غیر استاندارد می ‌تواند ماندگاری خاویار را به مراتب کاهش دهد و آن را فاسد کند.

قوطی خاویاری که هنوز از حالت پلمپ در نیامده و درب آن باز نشده می ‌تواند چیزی حدود 4 الی 6 هفته ماندگاری داشته باشد. البته با این شرط که قوطی خاویار را درون یخچال نگهداری کنید. اما اگر درب قوطی خاویار را باز و مقداری از آن را مصرف کنید، برای استفاده از باقیمانده خاویار در قوطی تنها یک هفته فرصت دارید. آن هم با این شرط که قوطی باز شده خاویار در دمای بین 1 الی 3 درجه زیر صفر نگهداری شود.

با توجه به این توضیحات می ‌توان به راحتی نتیجه گرفت که امکان فاسد شدن خاویار وجود دارد و مصرف خاویار خراب نیز می ‌تواند شما را با مشکلات عدیده ‌ای روبرو کند. در صورتی که پلمپ خاویار باز نشده و آن را درون فریزر نگهداری کنید، می توانید ماندگاری آن را به 3 الی 4 ماه نیز افزایش دهید.

به هیچ عنوان قوطی باز شده خاویار را درون فریزر نگهداری نکنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید با اینکه خاویار یک خوراکی دریایی فوق العاده مقوی و ارزشمند محسوب می ‌شود در صورتی که آن را در مدت زمان مشخص شده مصرف نکنید، نمی ‌توانید از خواص بی ‌نظیر آن نیز بهره ‌مند شوید.

خاویار فاسد را چگونه شناسایی کنیم؟

خاویار خراب

این موضع خیلی مهم است که شما به عنوان مصرف کننده خاویار در هنگام خرید، محصول مرغوب، تازه و درجه یک را کاملاً بشناسید و بتوانید محصول سالم را از محصول بی‌کیفیت و تاریخ انقضا گذشته شناسایی کنید. اصولاً خاویار خراب و فاسد شده دارای یک سری نشانه‌ ها و مشخصه‌ هایی است که شما می ‌توانید با توجه به این نشانه ‌ها آن را به راحتی تشخیص دهید. در ادامه راهنمای تشخیص خاویار خراب و فاسد را در اختیارتان قرار می ‌دهیم.

بررسی بسته ‌بندی خاویار

متاسفانه در اغلب موارد آن چیزی که به عنوان اولویت اول در خرید خاویار مورد متوجه مصرف کنندگان قرار می گیرد قیمت محصول است. به همین دلیل افراد ابتدا به قیمتی که روی بسته ‌بندی خاویار درج شده دقت می کنند. اما باید در نظر داشته باشید که خرید خاویار ارزان تر ممکن است به منزله کیفیت پایین محصول باشد. پس نباید انتظار داشته باشید که خاویاری تازه و مرغوب در اختیار شما قرار بگیرد.

اما چگونه می ‌توان از روی بسته ‌بندی محصول به خراب یا فاسد بودن آن پی برد؟ از آن جایی که خاویار جزء خوراکی ‌های ارزشمند و گران قیمت دریایی است به شکلی خاص و ویژه پلمپ می شود. پس حتماً در زمان خرید از مهر و موم بودن بسته ‌بندی خاویار اطمینان حاصل کنید. هرگونه زدگی، پارگی و آسیب در بسته ‌بندی محصول می‌ تواند نشان از نامرغوب بودن یا حتی فاسد بودن آن باشد.

همچنین در صورتی که مشاهده کردید قوطی خاویار دچار زنگ زدگی شده است باید به سالم بودن آن شک کنید. بسته ‌بندی آسیب دیده باعث نفوذ آلودگی به محتویات داخل آن می ‌شود. بنابراین اگر چنین نشانه ‌ها و علائمی را در بسته‌ بندی محصول دیدید لازم است محتویات داخل آن را به طور دقیق بررسی کرده و از فاسد نبودن آن مطمئن شوید.

توجه به بوی خاویار

یکی دیگر از نشانه ‌هایی که می ‌توانید به کمک آن به خراب بودن خاویار پی ببرید بوی آن است. از آن جایی که خاویار در زمان فروش به صورت کاملاً پلمپ شده در اختیار شما قرار می‌گیرد امکان بو کردن آن وجود ندارد. بنابراین بهتر است قبل از مصرف، آن را ابتدا بو کنید. البته استشمام بوی ماهی در خاویار کاملاً طبیعی است. اما اگر بوی تند و ترشیدگی از آن احساس کردید، احتمال اینکه خاویار خراب و فاسد شده باشد وجود دارد.

توجه به مزه خاویار

قطعاً با چشیدن نیز می توانید خاویار خراب را از خاویار تازه و سالم تشخیص دهید. اگر بعد از چشیدن خاویار احساس تلخی یا ترشی در دهان کردید به احتمال زیاد خاویار خراب و فاسد شده است. این یکی از بهترین روش ‌ها برای شناسایی محصول مانده و تاریخ گذشته است.

بررسی رنگ خاویار

خاویار خراب از نظر ظاهری همراه با تغییراتی است و تغییر رنگ می ‌دهد. خاویارهای تازه و با کیفیت به رنگ زرد و یا خاکستری عرضه می ‌شوند. خاویاری که به رنگ سیاه به فروش می ‌رسد معمولاً مانده و کهنه است. البته این موضوع را باید حتماً در نظر داشته باشید که خاویارها گونه‌ های مختلفی دارند و هر کدام از گونه ‌های آن به رنگ ‌های متفاوتی به بازار ارائه می ‌شوند.به عنوان مثال، خاویار بلوگا از آن دست خاویارهایی است که حتی در زمان تازه بودن نیز تقریباً به رنگ مشکی موجود است. پس باید حتماً در زمان خرید، نوع و گونه خاویار را از فروشنده آن سوال کنید.

ریختن خاویار درون آب

یکی از تست ‌های جالبی که می ‌تواند به شما در شناسایی خاویار خراب از خاویار سالم کمک کند تست آب است. مقداری از خاویاری که در دسترس دارید را درون آب بریزید. در صورتی که خاویار روی آب شناور ماند به احتمال زیاد از مدت تولید آن زمان زیادی گذشته و خاویار فاسد شده است. بنابراین به هیچ عنوان این نوع خاویار را مصرف نکنید. اما در صورت ته نشین شدن خاویار درون آب می توانید از سالم بودن آن اطمینان داشته باشید.

لمس کردن خاویار

از آن جایی که دانه ‌های خاویار بافت بسیار نرم و آسیب ‌پذیری دارند برای انجام این تست بهتر است آن را به آرامی لمس کنید. اگر بعد از لمس کردن خاویار تخم ‌های آن بلافاصله از هم جدا شده و به عبارتی متلاشی شوند این نشان دهنده فاسد بودن خاویار است. اما در صورتی که دانه‌ های خاویار سفت باشند و به راحتی از یکدیگر جدا نشوند این موضوع بیانگر تازه بودن خاویار است.

نکات مهم در نگهداری خاویار

ممکن است شما خاویاری کاملاً با کیفیت، تازه و سالم تهیه کنید اما بعد از باز کردن درب خاویار قطعا ماندگاری آن کاهش پیدا می کند. بنابراین برای جلوگیری از فاسد شدن خاویار بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. به هیچ عنوان خاویاری که بسته ‌بندی آن باز شده را در محیط گرم نگهداری نکنید.
  2. به هیچ عنوان خاویاری که بسته ‌بندی آن باز شده را درون فریزر نگهداری نکنید.
  3. در زمان نگهداری خاویار درون یخچال آن را درون یک ظرف شیشه ‌ای درب‌ دار قرار دهید که هیچ گونه آلودگی به درون ظرف نفوذ نکند.
  4. پس از باز کردن درب قوطی خاویار و انتقال آن به درون یخچال سعی کنید طی یک الی دو هفته به طور کامل آن را مصرف کنید.

پست های مرتبط