مقالات علمی

تاثیر امگا 3 خاویار در استرس و افسردگی و بی خوابی چگونه است؟

تاثیر امگا 3 خاویار در استرس و افسردگی و بی خوابی چگونه است؟

خاویار از جمله مواد غذایی بسیار مقوی و مفید است که دارای میزان بسیار زیادی از انواع ویتامین ها، پروتئین ها و اسید های چرب اشباع است. در خصوص فواید خاویار مطالبی را در گذشته خواندید. در این مقاله قصد داریم تا اثرات امگا 3 موجود در خاویار، این غذای پر خاصیت و لاکچری را، بر استرس، افسردگی و بی خوابی بیان کنیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اختلالات استرس، افسردگی  و بیخوابی

از سال 2020 استرس، افسردگی و اختلالات خواب به صورت فزاینده ای در بین مردم رایج شد. در ابتدا توضیح مختصری در خصوص هر یک از این اختلالات می خوانید:

خاویار و افسردگی
  • استرس: استرس را به عنوان پاسخ بدن در مقابل تنش و فشارهای وارده می توان نام برد. حالتی است که در آن فرد به علت حوادث و اتفاقات خاصی دچار اضطراب بیش از حد می شود. افزایش ضربان قلب و فشار خون، تنفس تندتر، درد در دست چپ و کاهش سرعت عمل سیستم گوارش از علائم ابتلای فرد به استرس می باشد.
  • افسردگی: از جمله بیماری هایی است که در آن فرد احساس غم یا عصبانیت نسبت به از دست دادن چیزی یا وجود شرایط نامطلوبی، دارد. این بیماری در بین افراد بسیار شایع است و تا حد زیادی بر فعالیت های روزانه فرد اثر منفی دارد. این بیماری دارای درجه حادی نیز هست که در آن این اختلالات در فعالیت ها بسیار شدید است.
  • بی خوابی: نوعی اختلال است که باعث می شود فرد نتواند مدت زمان طولانی بخوابد، بسیار زودتر از خواب بیدار شود و در حین خواب نیز خواب راحتی نداشته باشد. فرد دچار بیخوابی به دلیل عدم استراحت مناسب برای انجام فعالیت های روزمره خود دچار مشکل می شود.

درمان های بسیاری برای این اختلالات توصیه شده اند و در موارد حاد نیز درمان با استفاده از داروهای خاص توصیه شده است. اما بهترین راه برای درمان و  پیشگیری از این بیماری ها چیست؟

امگا 3 در استرس و افسردگی و بی خوابی

یکی از بهترین راه ها برای درمان چنین اختلالاتی داشتن یک رژیم غذایی سالم و مفید است. بسیاری از افراد با استفاده از مواد غذایی دارای مواد موثر، باعث کاهش اثرات این بیماری ها می شوند. از جمله مواد موثر در کاهش این اختلالات اسید های چرب امگا 3 می باشد. در نتیجه استفاده از مواد غذایی دارای امگا3 بهترین راه برای کاهش و درمان این اختلالات می باشد. اسیدهای چرب امگا 3 از جمله مواد غذایی هستند که در پیشگیری و درمان اختلال استرس، افسردگی و بیخوابی موثر هستند. تحقیقات بسیاری نشان دهنده نقش پیشگیرانه امگا3 در درمان این بیماری ها هستند.

درمان افسردگی

تحقیقات اولیه از جایی شروع شد که برای بررسی میزان وقوع چنین اختلالاتی افراد در مناطق مختلف دنیا را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد در مناطقی که میزان مصرف ماهی ها و غذاهایی دریایی کمتر است، افراد بیشتر در معرض این اختلالات قرار می گیرند. از آنجا که ماهی ها و غذاهای دریایی خصوصا خاویار منبع غنی از امگا 3 هستند، نقش امگا3 در پیشگیری از این اختلالات خلقی آشکار شد.

سالهاست فواید امگا 3 برای بدن شناخته شده است، اما اقدامات سالهای اخیر در خصوص اثرات آن بر سیستم عصبی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. امگا 3 تولید endocannabinoid را افزایش می دهد، که یکی از مواد موثر در مقاومت در برابر استرس می باشد.  از طرفی در دیگر مطالعات نقش امگا 3 در کاهش cortisol یا هورمون استرس نشان داده شده است. اگر فرد به صورت مداوم در معرض cortisol قرار گیرد، میزان پاسخ های التهابی افرایش پیدا می کند. یکی از خواص امگا 3، اثر ضد التهابی بودن آن است که به تنظیم پاسخ های التهابی کمک می کند و در نتیجه باعث کاهش سطح استرس بدن می شود.

همچنین امگا3 با انجام عملکردهای عصبی زیستی مختلف به مبارزه با افسردگی نیز کمک می کند. در واقع امگا3 باعث تعدیل انتقال دهنده های عصبی خاص شده و انعطاف پذیری عصبی را کاهش می دهد. علاوه بر این بر تعدیل پلاستیسیته سیناپسی نیز اثر می گذارد. مغز دومین بافت غنی از چربی است که غشای نورون های آن با اسید های چرب خاص مانند روغن های امگا و فسفولیپیدها احاطه شده است. بنابراین منابع کافی از امگا 3 به عملکرد طبیعی مغز کمک می کند. در نتیجه در صورتی که بدن به میزان کافی امگا3 دریافت کند، عملکرد مغز طبیعی بوده و باعث ایجاد خواب راحت برای فرد می شود. در ضمن این نکته را نیز باید در نظر گرفت که استرس و خواب ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و در صورتی که فرد استرس داشته باشد، احتمال اینکه خواب راحتی نداشته باشد، بسیار بالاست.

خاویار منبع غنی از امگا 3

همانطور که گفته شد ماهی ها و غذاهای دریایی خصوصا خاویار از منابع سرشار از اسید های چرب امگا 3 هستند. مصرف میزان کمی خاویار باعث می شود تا میزان امگا 3 در بدن به میزان مطلوبی افزایش پیدا کند. قرار دادن خاویار در وعده های غذایی علاوه بر خواص و مزایای فوق العاده زیاد، از ابتلا به اختلالاتی مانند استرس، افسردگی و بیخوابی جلوگیری می کند. با اینکه خاویار از جمله غذاهای لوکس و گران محسوب می شود اما خواص زیاد آن باعث شده تا نقش مهمی را در وعده های غذایی افراد داشته باشد.

امگا 3 خاویار

جمع بندی

همانطور که در این مقاله خواندید امروزه در دنیا افراد زیادی درگیر اختلالاتی مانند استرس، افسردگی و بیخوابی هستند و یکی از مهمترین علت های آن نبود مواد غذایی حاوی امگا3 در رژیم غذایی افراد بوده است. در نتیجه استفاده از ماهی ها و غذاهای دریایی خصوصا خاویار که حاوی مقدار زیادی امگا3 است باعث می شود تا از ابتلای افراد به این اختلالات جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *