سرو و نگهداری

نگهداری و سرو خاویار چگونه است؟

Caviar on bread

به طور معمول خاویار بعد از عمل‌آوری در مراکز تولید، در قوطی‌های اورجینال ۱ و ۲ کیلیویی بسته بندی شده و وارد سردخانه‌های مخصوص و مجهز می‌شود که به علت کیفیت بالای این قوطی‌ها و میزان دمای استاندارد سردخانه‌ها، خاویار تا حدود ۶ ماه در سردخانه بدون تغییر در کیفیت، عطر و طعم و مزه خاویار قابلیت ماندگاری دارد. اما برای مصرف مشتری، خاویار در قوطی های ۵۰ یا ۱۰۰ گرمی بسته‌بندی می‌شود و برای مشتری ارسال می‌گردد. به علت دستکاری و نوع قوطی‌ها و دمای غیر استاندارد یخچال‌های معمولی خانگی، ماندگاری این نوع بسته های خاویار در یخچال‌های خانگی حداکثر یک هفته می‌باشد و باید در طول این یک هفته مصرف شود در غیر اینصورت کیفیت خاویار کاهش می‌یابد و عطر و طعم آن تغییر می‌کند. پس مشتریان گرامی باید به میزانی خاویار تهیه کنند که قبل از یک هفته به مصرف برسانند.

نکته قایل توجه: سردترین نقطه یخچال خانگی در بالاترین طبقه و قسمت انتهایی آن است پس بهترین نقطه برای قرار دادن خاویار است. از قرار دادن خاویار در فریزر پرهیز کنید چرا که خاویار یخ می‌زند و کیفیت آن کاهش می‌یابد.

هنگامی که خاویار برای مصرف از یخچال بیرون آورده می‌شود  برای حفظ کیفیت و عطر و طعم آن باید در جای سرد قرار بگیرد. یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌ها این است که ظرف خاویار درون ظرف حاوی تکه‌های یخ یا ترجیحا پودر یخ قرار بگیرد تا تبادل حرارتی کمی با محیط بیرون داشته باشد پس بهتر است خاویار به مقدار لازم از یخچال بیرون آورده شود. برای حفظ عطر و طعم خاویار، هنگام سرو آن، بهتر است از قاشق هایی با جنس صدف، کریستال و یا استخوان استفاده شود البته در صورت نیاز می‌توان از قاشق‌های پلاستیکی یا چوبی هم استفاده شود.این نوع قاشق‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه یا فروشگاه‌های آنلاین تهیه کنید.

بهتر است از قاشق های فلزی برای این منظور استفاده نشود به این دلیل که خاویار، طعم فلز را جذب می‌کند و سبب تغییر مزه و طعم خاویار می‌شود.

black caviar on a spoon

نحوه مصرف خاویار

یکی از سوالاتی که عمدتا برای افراد به وجود می‌آید این است که خاویار را چگونه باید مصرف کنیم؟ آیا به نوعی، فرآوری یا دستکاری (مثل پخت و پز یا گرم کردن و شستن) قبل از استفاده از خاویار نیاز است؟ جواب منفی است. خاویار یک محصول کاملا عمل‌آوری شده است و بدون نیاز به هیچ گونه اقدامی آماده برای مصرف می‌باشد

 

 خاویار خالص

یکی از متداول‌ترین و مرسوم ترین انواع مصرف خاویار، خوردن آن به صورت خالص و بدون ترکیب می‌باشد. در این روش بهتر است خاویار در قسمت پشت دست در ناحیه عنفیه‌دان گذاشته شود و سپس خورده شود. برای این روش می‌توان از قاشق هم استفاده کرد. برای لذت بردن بیشتر از عطر و طعم خاویار بهتر است ابتدا آن را جلوی بینی برده و از عطر آن لذت ببرید  و سپس آن را درون دهان گذاشته و با نوک زبان، خاویار را به سقف دهان فشار دهید تا به صورت آرام و تدریجی له شود و مزه گردویی و خامه‌ای آن تا مدتی در دهان ماندگاری داشته باشد تا سبب لذت بیشتر شما شود.

بهتر است که از جویدن و قورت دادن خاویار پرهیز شود ولی در صورت نیاز که گاها افراد به علت طعم خاویار نمی‌توانند آن را درون دهان نگه دارند بهتر است که به هر روش ممکن آن را تناول کنند.

به علت گرانی خاویار بهتر است که میزان مصرف آن در هر وعده به اندازه دو قاشق چای خوری (۱۰ گرم) باشد ولی در صورت اشتها و ولع، شما می‌توانید مقدار بیشتری تا حدود 4 قاشق (۲۰ گرم) یا حتی بیشتر را نوش جان کنید.

علاوه بر خوردن خاویار به صورت خالص، می‌توان آن را در ترکیب با مواد غذایی دیگر نیز استفاده کرد که در این صورت خاویار با عطر و طعم جادویی، به عنوان چاشنی مفرح و روح نواز برای مواد غذایی می‌باشد. در روش ترکیبی باید دقت شود که اجزا تشکیل‌دهنده این ترکیب با هم مخلوط نشوند و به صورت پله‌ای روی هم قرار بگیرند تا دانه‌های زیبای خاویار موجب ایجاد منظره‌ای دل‌انگیز و دل‌نشین برای شما شود.

A plate of caviar and two spoons of caviar

نان بلینی با خاویار

یکی از مواردی که در ترکیب خاویار استفاده می‌شود، نان بلینی است. نان بلینی یه نان سنتی روسی است که از آرد گندم ساخته می‌شود و مقداری شور نیز هست. در این ترکیب مقداری خاویار روی نان قرار می‌گیرد و برای لذت بیشتر از عطر و طعم خاویار می‌توانید از خامه ترجیحا ترش و کره هم استفاده کنید و سپس آن را مصرف کنید.

نان تست با خاویار

نان تست هم می‌تواند ترکیب بسیار خوبی برای خاویار باشد به طوری که می‌توانید یک قاشق خامه ترش یا کره را روی برش نازک از نان تست قرار دهید و سپس همراه مقداری خاویار در بالای آن، که منظره بسیار زیبا و جذابی در ذهن بیننده نیز تداعی کرده و موجب لذت فراموش نشدنی شما می‌گردد، آن را مصرف کنید. برای افزایش سطح لذت و رضایت از طعم خاویار می‌توانید از تخم مرغ هم استفاده کنید.

نان سیاه و تخم‌مرغ با خاویار

یکی از ترکیبات فوق العاده برای خاویار، استفاده از تخم‌مرغ آب‌پز یا عسلی است که با خاویار مزین شده باشد. در این روش می‌توان از نان سیاه استفاده کنید. نان سیاه از ترکیب تخم رازیانه و سرکه ساخته می‌شود که به دلیل طعم ترش و تند آن باعث لذت بیشتر این ترکیب می‌شود.

 پوره سیب‌زمینی با خاویار

پوره سیب‌زمینی هم یکی از مواد غذایی است که در ترکیب با خاویار بسیار جذاب و خوش‌مزه می‌شود. برای این ترکیب می‌توان از خامه یا کره یا پنیر و نمک و فلفل هم استفاده کرد.

در پایان بایستی بگوییم که مواردی که در بالا به عنوان ترکیب با خاویار ذکر شده‌اند قانون بدون تغییری نیستند و شما همراهان و مشتریان گرامی می‌توانید بر حسب سلیقه و ذائقه خود از مواد بالا استفاده کنید تا عطر و طعم آن برای شما دل‌پذیرتر باشد و لذت بیشتری از طعم این ماده غذایی دوست‌داشتنی ببرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *