خاویار و نحوه مصرف, ماهی خاویاری

ماهی خاویاری بلوگا

caviar on a plate

فیل ماهی یا ماهى خاويارى بلوگا (Huso huso)،  از بزرگ‌ترین تاس ماهیان بوده كه  زیستگاه اصلی آن در حوزه دریای خزر و درياى سياه است. ساختار دايناسور مانند ماهى‌هاى خاويارى با اجداد پيش از تاريخ آنها مطابقت دارد. بدن آن‌ها از پلاك هاى استخوانى قوى پوشيده شده و داراى دمى كوسه مانند و نامتقارن هستند و سبيك هاى آويزان از پوزه دراز آنها وسيله براى صيد طعمه مى باشد. فيل ماهى علی‌رغم سايز بزرگ آن كاملا بی‌خطر مى باشد اما فعالانه از رابطه با انسان مى‌گريزند. ماهى خاويارى بلوگا به دلیل صید بی‌رویه هم‌اکنون در ليست گونه‌های به‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. خاويار استحصال شده از این ماهی از گران‌ترین خاويار هاى جهان مى‌باشد.

 

 

درجه‌بندی خاویار بلوگا

خاويار بلوگا بر اساس پارامتر هايى مانند سايز دان، رنگ ، قوام و انعطاف پذيرى رده بندى مى شود. چهار نام تجارى براى انواع خاويار موجود در بازار خاويار فيل ماهى وجود دارند.

 

  • بلوگا الماس یکی از انواع كم ياب و ارزشمند  خاویار می باشد و كه از ماهى خاويار بلوگا آلبينو استحصال مى شود. تغييرات ژنتيكى كه مانع از توليد رنگدانه هاى ملانين مى شوند عامل رنگ خاص اين خاويار مى باشند.

 

  • بلوگا امپريال سلكشن‌ اشاره دارد به گزينشى كه توسط كارشناسان خبره و با تجربه مجموعه براى انتخاب بهترين خاويار بر اساس معيارهاى ارزيابى شده در بخش توليد و فرآورى انجام مى شود كه شامل سايز دان، انعطاف پذيرى مناسب  پوسته، طيف رنگ و طعم دان مى‌باشد. خاویار بلوگا امپریال سلکشن در درجه بندی بعد از الماس بهترین خاویار از نظر کیفیت و قوام است که با سایز دان ۳.۳ میلی‌متر به بالا موجود می‌باشد.

 

  • خاویار بلوگا امپریال در رتبه بعد از امپریال سلکشن با سایز دان ۳.۱ تا ۳.۲ میلی‌متر قرار گرفته  و طیف رنگی متنوع آن قابل تبيين بین خاکستری روشن تا  خاکستری تیره است.

 

  • خاویار بلوگا معمولی نیز يكى ديگر از انواع خاويار استحصال شده از اين ماهى مى باشد كه سايز دان آن متوسط پايه بندى شده است و در درجه‌بندی بعد از امپریال با سایز دان زیر ۳ میلی‌متر قرار دارد. طيف رنگى اين خاويار نيز از خاكسترى روشن تا تيره تقسيم بندى مى شود.

 

 

چرا بلوگا محبوب است؟

محبوبيت خاويار در طول تاريخ پديده اى عجيب است. مصريان قديم و فينيقى‌ها آموخته بودند كه تخم ماهى را نمك سود كنند تا در زمان جنگ و قحطى استفاده نمايند.روميان قديم خاويار را در مهمانى‌هاى اشرافى بر سر ميزها مى‌بردند. ايرانيان از خاويار به عنوان دارو استفاده مى‌كردند و در امپراطورى تزار خاويار غذاى خدايان بوده است. تا به امروز كه خاويار همچنان در رده غذاهاى گران قيمت در رستوران‌هاى به‌نام توسط سرآشپزهاى معروف سرو می‌شود.

به دليل ظرافت دان خاويار، استحصال و بسته بندى خاويار از معدود صنايعى است كه همچنان توسط انسان انجام مى شود. خاويار بلوگا به لطف سايز بزرگ و دان مرواريد مانند خاكسترى آن به خوبى قابل تشخيص است. اول برداشت آن در دهان طعم نمكى قوى است كه كاملا با بافت لطيف و طعم كره اى آن هم تراز است. خاويار بلوگا بى همتاست چون پايان آن طولانى ست. و اين نكته به اروماى خالص آن ويژگى خاصى مى دهد. وصف طعم ابريشمى آن كاملا پيچيده است. سمفونى طعم هاست. بسيار با شكوه است.

 

خواص خاویار بلوگا

خاويار بلوگا ماده غذايي بسيار با ارزش است كه داراي ويتامينهاي A ، D و E و تركيبات مختلف ويتامين B شامل B1 ، B2 ، B12 ، اسيد فوليك و اسيد پانتونيك ميباشد و با داشتن چربيها و اسيد آمينه هاي با ارزش در رديف يكي از غذاهاي نيروبخش به حساب مي‌آيد . پروتئين خاويار شامل اسيدهاي آمينه آرژنين، هيستيدين، ايزولوسين، لوسين، لابسين و متيونين تشكيل مي دهد و چربي آن شامل 25 % كلسترول و 75 % ليستين مي باشد. به مواد تشكيل دهنده فوق بايد مواد معدني از قبيل يد و فسفر افزود.

 

تفاوت خاویار بلوگا با سایر خاویارها (آسترا و سوروگا)

خاوياربلوگا از فيل ماهي با نام علمى (Huso huso) استحصال مى‌شود. اندازه قطر دان خاويار بلوگا از ساير ماهيان خاوياري درشت تر بوده و به ۴ ميلي‌متر نیز مي‌رسد. از نظر رنگ، خاكستري روشن تا خاكستري تيره از رنگ های متداول این خاویار می‌باشد. خاويار بلوگا را با در نظر گرفتن درشتي، رنگ، قوام و غلطان بودن دان و كيفيت پوسته رقم بندى مى‌كنند.

ماهی خاویاریآب درصدچربی درصد پروتیین درصدخاکستر درصدکالری به کیلو ژول
بلوگا58.26/1423.31.352394
آسترا58.13/14261.62399
سوروگا527/1530.31.22704

 

جدول فوق درصد چربی پروتیین و کالری سه نوع خاویار بلوگا استرا و سوروگا را مقایسه نموده است.  بهترين نوع خاويار از لحاظ رقم بندي دان، خاويار فيل ماهي مي‌باشد.

 

قیمت خاویار بلوگا

خاويار مانند ترافل سفيد و زعفران از كالاهاى ارزشمند در جهان محسوب مى شود. هر چه  زمان بيشترى جهت استحصال تخم طول بكشد بهاى خاويار بالاتر مى‌رود. ماهى خاويار بلوگا  كه بومى درياى خزر است در زيستگاه طبيعى خود ١٨-٢٠ سال جهت به ثمر رسيدن تخم زمان مى برد. بدون شك طى اين زمان در مزرعه هاى پروش خاويار كه اندكى كوتاه تر است متضمن هزينه هاى هنگفتى مى  باشد. علاوه بر طول مدت نگهدارى، نوع خوراك و شرايط فيزيكی  و شيميايى آب نيز در كيفيت تخم و به دنبال آن قيمت خاويار تاثير گذارند. مزرعه آبزی گستران ساعی با فراهم نمودن شرایط ایده آل جهت پرورش ماهی خاویاری از مجموعه های پیشرو در این زمینه بوده است.

 

نحوه خرید خاویار بلوگا

خاویار کالچر از قدیمی‌ترین و معتبرترین سایت ها در زمینه تولید و پرورش ماهیان خاویاری اقدام به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی مستقل کرده است تا بدین وسیله به سراسر ایران فرصت تجربه طعم خاویار بلوگا را بدهد. مشتریان گرامی ‌می‌توانید از محصولات وبسایت ما که شامل انواع خاویار از جمله خاویار بلوگا، خاویار آسترا ،خاویار سوروگا و بری می‌باشد بازدید کرده و اطلاعات مربوط به هر نوع خاویار را مطالعه و در صورت تمایل، اقدام به سفارش خاویار مورد نظر خود نمایید. مجموعه خاویار کالچر متعهد می شود نیز در در اسرع وقت و با بهترین کیفیت ممکن، محصول مورد نیاز شما را برایتان ارسال نماید.

خاویار بلوگا

1,750,000 تومان
بلوگا كه در ليست ماهيان در خطر انقراض درياى خزر مى باشد از بزرگ‌ترين گونه هاى ماهيان خاويار است. مزرعه هاى توليد و پرورش خاويارنه تنها شرايط و تسهيلات لازم براى رشد و پرورش اين ماهى را فراهم مى كنند بلكه به حفظ اين گونه در زيستگاه طبيعى آن نيز كمك شايانى مى‌نمايند.

خاویار بلوگا امپریال

2,200,000 تومان10,800,000 تومان
خاویار بلوگا امپریال در رتبه  بعد از امپریال سلکشن با سایز دان ۳.۱ تا ۳.۲ میلی‌متر قرار گرفته و طیف رنگی متنوع آن قابل تبيين بین خاکستری روشن تا خاکستری تیره است.

خاویار بلوگا امپریال سلکشن

2,450,000 تومان
خاویار امپریال سلکشن توسط كارشناسان خبره و با تجربه مجموعه براى انتخاب بهترين خاويار بر اساس معيارهاى ارزيابى شده در بخش توليد و فرآورى انجام مى‌شود كه شامل سايز دان، انعطاف پذيرى مناسب پوسته، طيف رنگ و طعم دان مى‌باشد.
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *