قیمت خاویار, ماهی خاویاری

خواص و قیمت خاویار 1401

خواص و قیمت خاویار 1401

خواص خاویار بلوگاخواص و قیمت خاویار بلوگا

خاويار بلوگا در رديف بالايى رده بندى انواع خاويار قرار مى‌گيرد. سايز اين خاويار از انواع ديگر بزرگ تر بوده و بافتى خاكسترى و همگن خاويار بلوگا از ويژگى‌هاى ديگر متمايز كننده آن از انواع دیگر خاویار مى‌باشد.

خاويار بلوگا طعمى پيچيده و در عين حال تحسين بر انگيز در انتها دارد. خاويار بلوگا نه تنها از لحاظ طعم و فرم از ظرافت خاصى برخوردار است بلكه بمبى مغذى نيز در نظر گرفته مى‌شود. خاويار بلوگا منبع عالى از پروتئين انواع ويتامين فسفر و اسيدهاى چرب امگا سه مى‌باشد. ماده غذايى عالى براى توانمند كردن رژيم غذايى و بالانس انواع اسيدهاى آمينه آهن و منيزيوم و کلسیم در نظر گرفته می‌شود.

 ارزش مادى خاويار اعجاب انگيز است. قيمت هر يك كيلوگرم خاويار بين30میلیون تومان الى60 میلیون تومان در بازار داخلی مى‌باشد. البته در سال 1401 با افزایش حقوق دستمزدها و بالطبع افزایش سایر خدمات و هزينه‌ها و درنتیجه افزایش قیمت خاویار پیش بینی می‌شود. به عرضه ( ذخاير )خاويار بستگى دارد و همين طور سختى مرتبط با استحصال آن و فاصله بين مكانى كه خاويار برداشت مى‌شود و محل عرضه آن و نقطه پايانى جهت فروش طولانی بودن دوران پرورش از عوامل تاثیر گذار در قیمت بالای خاویار می‌باشد.

على رغم محدوديت هايى كه جهت صيد خاويار در زيستگاه اصلى آن وجود دارد، عرضه خاويار از مزارع پرورشى منبعى مناسب براى فراهم نمودن خاويار در جهان مى‌باشد. که در حال حاضر قیمت انواع خاویار بلوگا  بدین صورت می‌باشد:

 

خواص خاویار آستراخواص و قیمت خاویار آسترا

خاويار آسترا از محبوب‌‎ترين و پرتقاضاترين خاويارهاى تاس ماهيان بومى درياى خزر مى‌باشد ( ماهى خاويار ايرانى روس و شيپ ) به طور تيپيک سايز و قيمت اين خاويار بين بينابين بلوگا و سوروگا بوده و رنگ آن از تيره ( سياه ) تا روشن ( طلايى) متغير است.

خاويار استرا طعم كره‌ای دارد و از نظر سايز اندازه طعم و رنگ بسيار متنوع است.

خاويار آسترا يكى از انواع فراورده‌هاى غذايى با مقدار قابل توجهى ويتامين مواد معدنى و اسيدهاى چرب مغذى مى‌باشد كه به ايجاد سيستم ايمنى كارا و سلامت بدن كمک مى‌كند حدود ٣٠ درصد از خاويار را پروتيين قابل جذب تشكيل مى‌دهد كه حدود ٢٥ گرم از آن مى‌تواند نيمى از نياز روزانه به پروتيين را فراهم كند.

خاويار حاوى ويتامين هاى B12 ،B6 و D مى‌باشد. حدود صد گرم از خاويار مى‌تواند مقادير زيادى از ويتامين B12 ويتامين A آهن و كلسيم را به بدن برساند. خاويار در بهبود عملكرد سيستم ايمنى بسيار موثر است.

عرضه و تقاضاى خاويار از عوامل موثر بر روى قيمت خاويار مى‌باشند، خاويار استرا از لحاظ بومى بودن ماهى‌هاى توليد كننده اين خاويار در منطقه درياى كاسپين شهرت زيادى داشته و از خاويارهاى پر تقاضا در جهان مى‌‎باشد. صید بی رویه تاس ماهیان دریای خزر این گونه‌ها را با خطر انقراض روبرو کرده است. ممنوعیت صید گونه‌های دریایی و عدم انطباق با شرایط پرورشی باعث محدود بودن ذخایر این گونه ها گردیده است.

  • قیمت خاویار آسترا بین کیلویی 30 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان می‌باشد.

 

 

خواص خاویار بریخواص و قیمت خاویار بری

خاويار برى كه از ماهى خاويارى سيبرى استحصال مى‌شود و جزء خاويارهاى كرمى با سايز متوسط دسته بندى مى‌گردد.

يک رژيم غذايى سالم حاوى مقدار كافى از اسيدهاى چرب اشباع شده شامل اسيدهاى چرب امگا سه مى‌باشد.

اسيدهاى چرب امگا سه در ساختار ديواره سلول شركت داشته و در عملكرد مغز و قلب نقش مهمى دارند. خاويار با داشتن مقادير كافى از تركيبات اسیدهای چرب در سلامت اين ارگان‌ها نقش مهمى دارد.

تفاوت قابل توجهى از لحاظ خواص بين انواع خاويار گونه‌های مختلف تاس ماهیان وجود ندارد.

انواع مختلف خاويار حاوى مقادير قابل توجهى ويتامين مواد مغذى مانند اسيد‌هاى چرب و پروتيين مى‌باشند كه اثرات مثبتى بر روى سلامت انسان داشته و از لحاظ مزه نيز بسيار يونيک هستند. گزينه‌هاى منفک كننده انواع خاويار شكل رنگ مزه و قيمت آنها مى‌باشد.

محبوبيت خاويار به طور مستقيم بر روى قيمت آن تاثير مى‌گذارد. خاويار برى يكى از خاويار‌هاى محبوب در بسيارى از نقاط دنيا مى‌باشد.

  • قیمت خاویار بری به ازا هر کیلوگرم در سال 1401 معادل 23 میلیون تومان
  • هر 50 گرمی رویال بری 1.150.000 تومان

البته پیش بینی می‌شود که در سال 1401 با افزایش حقوق و دستمزد و در نتیجه افزایش خرید خدمات قیمت در اواسط سال افزایش داشته باشد پیش بینی افزایش عدد 30 درصدی تا اواسط سال می‌گردد.

 

 

خواص خاویار سوروگا

خواص و قیمت خاویار سوروگا

خاويار سوروگا به عنوان يكى از گونه‌‎هاى كلاسيک خاويار پس از بلوگا و آسترا قرار دارد. از خاويارهاى سايز كوچک است و از ماهى خاويارى استلاتوس استحصال مى‌گردد.

هر چند گفته مى‌شود كه خاويار منجر به چاقى مى‌شود اما محتواى كالرى خاويار بسيار پايين مى‌باشد. در واقع در بسيارى از مواقع مواد غذايى كه با خاويار همراه مى‌شود سطح كالرى را افزايش مى‌دهد.

صد گرم خاويار تازه حدود ٢٦٤ كالرى داشته كه ٦١ درصد آن از سوخت ساز اسيد‌هاى چرب و ٣٣ درصد از پروتيين مى‌باشد.

ويتامين‌هاى خانواده B در بسيارى از پروسه‌هاى متابوليكى بدن دخالت دارند. سطح كافى اين ويتامين‌ها در بدن تاثير مثبتى بر روى فعاليت‌هاى ذهنى متابوليسم مواد غذايى و حذف سموم از بدن دارد. خاويار منبع غذايى سالمى از ويتامين B و انواع ويتامين‌هاى ديگر در بدن مى‌باشد.

عرضه و تقاضاى خاويار از عوامل موثر بر روى قيمت خاويار مى‌باشند، خاويار سوروگا يكى از خاويارهاى پر تقاضا در جهان مى‌باشد. قیمت خاویار سوروگا در سال 1401 هر کیلو گرم آن معادل 26 میلیون می‌باشد و هر 50 گرم آن در بازار داخلی در سال 1401، 1.300.000 تومان می‌باشد.

 

 

خواص خاویار اوپالخواص و قیمت خاویار اوپال

خاويار اوپال بر اساس رنگ و طرح آن نام گذارى شده است.

خاويار حاوى ميكرو المان‌هايى مانند: سلنيم، منيزيوم و آهن مى‌باشد.

  • سلنيم نه تنها تقويت كننده سيستم ايمنى است بلكه در عملكرد سيستم ايمنى نيز بسيار موثر است.
  • منيزيوم عملكرد انواع انزيم ها را در بدن كنترل مى‌كند.
  • آهن نيز به طور مستقيم در عملكرد سيستم ايمنى نقش دارد. پروسه‌هاى حياتى متعددى در بعد در حضور آهن رخ مى‌دهد فعاليت‌هاى تنفسى متابوليسم انرژى سنتز پروتيين و DNA وابسته به حضور آهن مى‌باشد.

خاويار ماده غذايى طبيعى است كه از لحاظ حضور اين تركيبات غنى مى‌باشد.

عوامل متعددى بر روى قيمت خاويار تاثير مى‌گذارند، نام تجارى خاويار اوپال حاكى از كيفت بالا و كمياب بودن و رنگ خاص اين خاويار مى‌باشد كه بر قيمت آن تاثیر مثبتی می‌گذارد.

  • قیمت خاویار اوپال در سال 1401 هر کیلو گرم آن 42 میلیون می باشد
  • هر 50 گرم آن 2.100.000 تومان است.

 

 

خواص خاویار بلک رویالخواص و قیمت خاویار رویال بلک

اين خاويار بر اساس كيفيت دان و رنگ آن نام گذارى شده است.

خواص و فوايد خاويار از تركيبات پايه‌اى آن مانند: پروتیین و اسید‌های چرب بوده و تاثيرى كه اين تركيبات بر روى پروسه‌هاى متابوليكى اصلى بدن دارند می‌باشد، خواص خاويار در توانايى حفاظتى آن و تاثير مثبت آن بر روى سيستم ايمنى مى‌باشد.

 قیمت خاويار تحت تاثير عوامل مختلفى قرار مى‌گيرد، خاویار رویال بلک همانگونه که از نام آن پیداست رنگ مشکی سلطنتی را دارد.

  • قیمت آن در سال 1401 هر کیلوگرم آن 36 میلیون تومان می‌باشد.
  • قیمت خاویار رویال بلک 50 گرمی 1.800.000 تومان می‌باشد.

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *